همنشين صالح مانند عطار است که اگر عطر خويش بتو ندهد بوي خوش آن در تو آويزد.حضرت رسول(ص)

نسخه درمان بيماري گناه:

حضرت علي (ع) : خدايت رحمت كند آيا براي درد گناه داروئي آورده اي؟    

طبيب: مگر گناه درد يا بيماري است؟

حضرت علي (ع): آري گناه بيماري است ومردم را به زحمت انداخته است.         

بلي از اينجا برخيز و به بوستان ايمان برو ، چون وارد شدي مقداري از ريشه درخت نيّت و دانه هاي پشيماني و قدري از درخت توبه و تخم وَرع و ميوه فهم و اندكي از شاخه هاي يقين و مغز اخلاص و پوست اجتهاد و مقداري هم از ساقه هاي انابه و گردنِ تواضع  گرفته ، همه را با حواس جمعي و با دلي متوجه و فهمي سرشار با انگشتان تصديق و كف توفيق ميان طشت تحقيق مي ريزي و با آب چشمانت شستشو مي دهي و آنگاه تمام را در ميان ديگ اُميد ريخته و با آتش اشتياق مي جوشاني. آنقدر تا مواد زائد در جوش جدا شده و عصاره و خامه حكمت بدست آيد. سپس  آن را گرفته در بشقاب رضا و تسليم ريخته و باد نفخ ونسيم استغفار بر آن مي دمي تا پيشتر از آنكه فاسد شود، خُنك گردد و اين  برايت گوارا مي شود. آنگاه در جائي كه آدمي نباشد و جز خدا كسي تو را نبيند مي نوشي. اين است داروئي كه درد گناهان را ساكت و جراحات معصيت را التيام مي بخشد،چنانكه اثري از آن باقي نمي ماند.

درمان استرس و اضطراب:

امام رضا (ع) : «الطیب نشره و العسل نشره، و الرکوب نشره و النظر الی الخضره نشره. یعنی: بوی خوش، عسل، سوارکاری و نگاه به مناظر سرسبز و خرم، باعث نشاط و شادی می‌شود.»         عیون اخبار الرضا باب ۳۱/ حدیث ۱۲۶

 

علت و درمان خار پاشنه پا و رشد استخوان زائد:

خارپاشنه پا چیست؟  دو دلیل عمده خار پاشنه پا وجود دارد. 

الف) رسوب کلسیم اضافه در بدن که محل رسوب در لگن و پاشنه پا می باشد!! یا در استخوان های دیگر بدن استخوان زائد بوجود می آید.و با عدم مصرف لبنیات و خوردن غذاهای طبع گرم از میزان این برآمدگی کاسته و کم کم حذف می شود.

ب ) تبلور بلغم : در صورتی که غذاهای بلغم زا (سردی بخش) مثل لبنیات - ترشیجات- برنج - خیار - ... زیاد و مستمر استفاده شود بلغم در قسمتی از بدن که برای انسان بیشتر اهمیت دارد بنا به حساسیت هر انسان بلغم تبلور کرده که یا آب مروارید  یا خار پاشنه پا و یا بیماری هائی مثل ام اس ( که در قسمت درمان ام اس شرح داده شده) می شود. درمان این بیماری باید غذاهای گرم و خشک(شبیه به درمان ام اس) زیاد مصرف شود و از خوردن غذاهای سرد و تر (بلغم زا) پرهیز کرد. خوردن اسفند و سیاه دانه به روشی خاص نیز درمان را تسریع می کند.

 

عرق سوز شدن بدن و کشاله ران:

علت عرق سوز شدن بدن ازدیاد اسید لاکتیک در بدن و یا پائین آمدن PH خون بوجود می آید. که ازدیاد اسید لاکتیک می تواند کسری خواب و بیداری در شب باشد. و یا زیاد مصرف کردن لبنیات و ترشیجات و بعبارت طب سنتی غلبه بلغم در بدن علت عرق سوز شدن می باشد.
درمان سریع آن پرهیز از سردیها و بخصوص لبنیات و ترشیجات و خوردن گرمی ها بخصوص شیره ها و خرما و یا یک جوشانده گرم گیاهی (بجز چای ) سریعا درمان می شود. خوردن میوه جات با طبع گرم نیز خیلی مفید می باشد. ( به قسمت بیماری سودا مراجعه شود).

ضعف حافظه و فراموشی( آلزایمر ) :

با تغذیه مناسب می توان ضعف حافظه (الزایمر ) را برطرف نمود. 

مفید

برای حافظه

 • قندهای طبیعی: عسل - کشمش - مویز - انجیر - توت
 • پیاز-  عدس - سالاد با سس طبیعی( لیموترش و روغن زیتون) 
 • به لیمو (حافظه- تقویت معده- تپش قلب- سردرد- خستگی روحی)  
 • بادرنجبویه (باعث تقویت حافظه و آرامش و رفع استرس- خواب آور )
 • کندر ، زعفران ، سعد کوفی
 • ذغال اخته - شاه توت - توت فرنگی -

مضر

برای حافظه

 • لبنیات (ماست ۰دوغ۰ پنیر۰شیر۰غارا)باعث تخریب مغز و اعصاب می شود.
 • گوشت و دیگر فراورده های حیوانی
 • ترشیجات
 • میوه جات ترش و کال 
 • گشنیز
 • طبخ غذا در ظروف آلومینیم (ظروفی که فعلا به نام ظروف روحی نامیده میشود.)

 عوامل ریزش مو :

مهمترین عوامل ریزش موی انسان بقرار ذیل می باشد. ولی متاسفانه فقط درمان و عامل خارجی آن را موثر میدانیم که اکثرا بی فایده می باشد.

عامل

علت

درمان

یبوستچای - سرخ کردنی - غذاهای آماده و ساندویچیملین ها: خاکشیر جوشانده - روغن زیتون - سوپ جو - پاچه - سیراب وشیردان- دم کرده برگ سنا
غذاهای سرد(دارای اسید)ماست و دوغ و لبنیات - ترشیجات - نخوردن لبنیات  و ترشیجات - خوردن غذاهای گرم و دم کردنی ها
عصبی بودنیبوست - غذاهای سرد - چای زیاد - فقر غذائی- عوامل استرس زاخوردن شربت بادام -  دم کرده بادرنجبویه - دم کرده به لیمو - دم کرده گل گاو زبان - نخوردن چای - خوردن سالاد زیاد با سس طبیعی
فقر غذائیخوردن غذاهای مانده - و فاسد - یبوست - چاینخوردن چای - خوردن سالاد زیاد با سس طبیعی
ارثیافراد دارای طبع سرد اکثرا طاس هستنددر این حالت درمان ندارد - یعنی اصلا طاسی بیماری نیست . مثل کسی که موهای بور و یا چشم زاغ داشته باشد
غذاهای آلودهساندویچ ها - روغن- سرخ کردنی - آماده و مانده - تنقلات مصنوعی - غذاهای صنعتی و ....عادت به خوردن غذاهای طبیعی و گیاهی
خارجیشستشو دهنده ها - آلودگی هواشستشوی با شستشو دهندهای طبیعی و گیاهی ( گل سرشور - هزارچم - صابون زیتون رودبار - صابون پیچ محلی .. )

مصرف داروهای اعصاب و هورمونی نیز یکی از عوامل مهم می باشد. (چرا عاقل کند کاری.... )

متاسفانه درمان امروزی فقط از طریق شامپو ها و شستشو دهنده هاست  هیچ انسان عاقلی برای جلوگیری از ریزش  و زرد شدن برگهای درخت اقدام به شتشو و رنگ آمیزی برگها نمی کند بلکه از طریق خاک و غذا و کود اقدام به درمان ریزش و زرد شدن برگهای درخت می کند.

درمان مولیسه  : می توان محل ریزش مو را حجامت کرد.

سودا ( اگزما exema Eczema ) چیست؟ - درمان با غذا

خشکی پوست دست و پا - لک های قهوه ای و سیاه در بدن - فیستول - شقاق - بواسیر - درد کف پا - خشکی کف دست و پا - ازدیاد سمغ گوش - افسردگی - ضعف اعصاب -و دیگر بیماریهای با منشا افزایش و غلبه خلط سودا

اگر تغذیه انسان ناسالم باشد و یا افراط در مصرف نوعی غذای سالم بوجود آید خلط سودا در بدن افزایش پیدا کرده و سبب بروز عارضه پوستی - جسمی - اخلاقی- افسردگی- می شود.مثلا یک فرد سودا زده دارای مدیریت سودائی- نویسنده سودائی( ناامیدو خودکشی و تاریک)- راننده سودائی-....

1- باید در نظر داشت تغذیه انسان فقط خوردن نیست. صدای ناهنجار- غم زیاد- بوی بد - محیط نامناسب - مکان نامناسب زندگی و  ...  نیز نوعی تغذیه ناسالم می باشد.

2- حساسیت به پوست یعنی اهمیت داشتن پوست و دستها برای یک نفر نوع بروز افزایش خلط را در عارضه پوستی قرار می دهد. مثلا اگر یک هنرمند سودا آن آب مروارید است. یک دونده و یا کاسب سودای آن روماتیسم است. و یک خانم سودای آن لکه های سیاه در دستها و بدن و گردن است. و یک آرایشگر سودای مو یعنی موهای آن سفید و یا سودای ناخن (کجی ناخن)  می شود. و ....

بیماری سودای پوستی یا اگزما بعلت بروز عوارض پوستی از ازدیاد خلط سودا در بدن حادث میشود و تغذیه  یک از عوامل مهم بروز آن می باشد. و بهبودی آن نیز با غذا میسر می باشد. بنده حدود ۱۵ سال به این بیماری دچار بودم که با تغییر رژیم غذایی مناسب بهبود یافتم. ابتدا غذاها به سه دسته تقسیم گردید:

۱- غذاهای مضر                   ۲- غذاهای بی تأثیر                ۳ - غذاهای مفید . 

در کنار توصیه به خوردن غذهای مفید مواردی از جمله یبوست و درگیریهای عصبی(حساسیت شدید به نوع و مکان بروز بیماری) هم مانع علاج این بیماری است که در صورت وجود آن توصیه های غذایی و روانشناسی برای دم جلب توجه نیز می شود.  

غذاهای مضر: ترشیجات(سرکه. آبلیمو. آبغوره. خیارشور. لواشک....) - لبنیات(ماست.دوغ.پنیر.کشک. غارا. دوغ... ) - گوجه- رب- سس- بادنجان- تخم مرغ- غذاهای مانده - ساندویچ ها - مرغ صنعتی- گوشت گاو و گوساله و بز و اردک و ماهیهاو میگو- سیرابی - گرمک - هندوانه - کیوی - گیلاس- هلو - زردآلو - آلو - باقالی- عدس - ماش - برنج ساده - جو- ذرت - گشنیز - آب یخ - میوه جات ترش- نارنگی- نارنج - لیمو ترش- سیب زمینی- تخمه کدو - بامیه - نخود فرنگی - ...

و مضرات و عوامل دیگر:

هول و اضطراب خاص- کوه نوردی - ورزش سنگین - صدای ناهنجار- خبر ناگوار- غم - صحنه های ناهنجار - بوی بد....

غذاهای مفید و درمانگر: انواع لوبیا - هویج - طالبی - خربزه - نارگیل- آناناس - گلابی - انبه- خرمالو - خرما- شیره خرما - گندم - توت - کنجد - روغن کنجد - روغن زیتون - ارده - انگور - شیره انگور - کشمش - مویز - بادام - بادام زمینی - گوشت(شتر- گوسفند- مرغ محلی- بوقلمون-کبک- بلدچین- سار- گنجشک-کبوتر - آهو- دل و قلوه- جگر- حلوا- سبزی(تره) - سیاه دانه - زنجفیل - زعفران - گلاب - ادویه جات - سبزیجات - ادویه - سیب- نخود - دال عدس- بادام هندی - بادام کوهی- پسته - فندق - ...

 

درمان برص - بهق - لک و پیس - پیسی ( ویتیلیگو) :

از دید طب رایج غربی بیماری ناشناخته و غیر قابل درمان است و توضیح می دهد که رنگدانه های پوست از بین رفته است.

ولی از دیدگاه طب اسلامی ایرانی این بیماری قابل تعریف و درمان پذیر می باشد.

الف ) برص: یک بیماری ثعب العلاج است ولی لاعلاج نیست و این پیشرفته بیماری بهق است و بسیار نادر می باشد.

ب ) بهق: این بیماری بسیار شایع است و به اشتباه به آن برص گفته می شود. از نظر پزشکی رایج همان ویتیلیگو می باشد. و از نظر طب اسلامی سنتی کاملا درمان پذیر می باشد.

علت این بیماری ازدیاد زیاد بلغم در بدن و تجمع زیاد آن در زیر پوست می باشد. و علت تجمع زیاد آن در زیر پوست آنست که این اشخاص توسط یک شوک و استرس ناگهانی و ادامه دار ، فرار روح حیوانی از سطح پوست به سمت مرکز بدن و کمبود خون در سطح بدن و بجا گذاشتن بلغم در سطح پوست و تکرار این عمل باعث بوجود آمدن بهق یا لک و پیس می شود.

یکی دیگر از علت های بیماری برص و بهق خوردن یخ و آب یخ و بستنی می باشد.

و چربی کبد نیز باعث گسترش این بیماری می باشد.

درمان بهق یا پیسی :

رفع بلغم به تنهائی کمک مشهودی به درمان این بیماران نمی کند. بلکه باید علاوه بر آن روح حیوانی را در سطح بدن فعال نگه داشت. بدین منظور اول رژیم غذائی رفع بلغم ( رجوع شود به قسمت درمان سودا، غذاهای مفید و مضر) رعایت شود. و سپس عوامل ترس در وجود این اشخاص روانکاوی شود. و چند مرحله هولگیری انجام پذیرد. ضمنا بنا بر روایات اهل بیت ع خوردن ماش و گوشت گاو برای درمان این بیماری توصیه شده است.

ضمنا به توصیه یکی از اساتید توسل به اهل بیت(ع) یکی از شرایط اصلی درمان این بیماری می باشد.

از نظر طب اسلامی باید ماش زیاد مصرف کنند. و همچنین خوردن گوشت گاو و برگ چغندر - سویق - داروی امام کاظم ع - شستشوی با گل خطمی - آویش و نمک و در درمان آن بسیار مفید می باشد.

 

درمان دیابت ( قند خون) :

بیماری قند بعلت سردی معده و گرمی کبد می باشد. وقتی که کبد بیش از حد گرم و معده بیش از حد سرد شده باشد. بیماری قند خون بوجود می آید.

حال برای درمان باید معده را گرم کرد و مواظب گرمی کبد بود. و کبد را خنک کرد و مواظب سردی معده بود.

ضمن اینکه مغز انسان نیز در حالت تحریک درآمده است. پس برای آن ضمن مصرف گیاهان آرامش بخش توصیه می شود صله رحم و رفع کینه و نفرت نسبت به اقربا شرط اساسی درمان دیابت می باشد.

درمان با تغذیه

غذاهای مفید برای دیابت: 

انار - شنبلیله- تخم شنبلیله - کرفس- شاهی - خرفه - هویج - پیاز- سیر - سیب - سرکه سیب- شلغم- بامیه

جو ( سوپ جو- نان جو - بیسکوئیت جو - آرد جو ) + سیراب و شیردان + پاچه گوسفند

دارچین - زنجفیل - زعفران ( دمکردنی و یا بصورت ادویه جات در غذاها )- زیره

کندر -  فندق - بادام تلخ - بادام شیرین- پسته  

لیمو امانی ( لیمو ترش فوق العاده مضر می باشد. چون باعث تخریب لوزالمعده شده و در نتیجه دیگر انسولین تولید نمی گردد و موجب ایجاد دیابت نوع اول می گردد)

 عسل طبیعی - توت خشکه 

خورشت آلو + اسفناج + قارچ

حلیم بادنجان  

سویق جو

درمان گیاهی دیابت:

 

كلپوره 50گرم، ليمو عماني با پوست و دانه 50گرم، بذر شنبليله 100گرم، قره‎قات 50گرم، عدس‎الملك 25گرم،نارنج 2عدد، گزنه 50گرم، . نارنجها را از وسط بريده، پوست و دانه‎ها را جدا نموده، خشك كنيد. همه مواد را آسياب نموده و با هم مخلوط نماييد. روزي سه مرتبه و هربار يك قاشق مرباخوري از اين مخلوط را در يك استكان آب ولرم ريخته، با یک قاشق عسل هم زده و قبل از غذا بخوريد.

 آلوئه وراآ - سیاه دانه  - تمام گیاهان آرامش بخش ( بادرنجبویه -  بهارنارنج - بیدمشک - گل گاوزبان - سنبل الطیب  -

درصورتی که انسولین مصرف می کنند باید ريشه باباآدم 50گرم و گزنه ۵۰ گرم به دستور بالا اضافه گردد.

رژيم غذايي براي اين افراد، در شبانه‎روز يك وعده غذاي پخته به همراه سالاد، و دو وعده ديگر غذاي خام بخورند. ضمنا از لیمو ترش استفاده نگردد. پوست سیب درختی باعث اصلاح فعالیت لوزالمعده و تولید طبیعی و مجدد انسولین می گردد.

غذاهای مضر:

شکر و شیرینی جات قنادی - چای سیاه - چای سبز

لیمو ترش - آبلیمو ( اصلی ترین علت بیماری دیابت در ایران ) - ویتامین ث- پرتقال - هندوانه

نشاسته- سیب زمینی - برنج ساده( برنج قهوه ای مضر نیست)- زردآلو - ماکارونی

غذای طبخ شده در ظروف آلومینیم و یا زود پز برای بیماران دیابتی مضر می باشد.

ضمنا خوردن سیب زمینی همراه پوست آن برای این بیماران مضر نیست.

یبوست یکی از مهمترین علت بیماری دیابت می باشد. که قبل از هر درمانی ابتدا باید یبوست را برطرف کرد.

استرس- برای رفع استرس "هولگیری" توصیه می شود.

خوردن آب بین غذا مضر است و خوردن آب یخ دار

زونا:

علت زونا:

 برخی ویروس آبله مرغان در بزرگی را زونا گویند. به هر حال ضعف سیستم ایمنی بدن و ضعف سیستم عصبی بدن عامل فعال شدن ویروس زونا در بدن می باشد.

درمان زونا:

پرهیز: لبنیات - ترشیجات - مرغ صنعتی - ماهی- گوشت گاو و گوساله - ساندویچ ها - شکر - مواد بسته بندی و تنقلات -کاهش مصرف گوشت - (بخصوص گشتهای آلوده موجود در رستوران ها و مراسم ها)

مصرف: بادرنجبویه - بابونه - شربت بادام - شربت عسل - سیب- به  - غذاهای گیاهی

سنگ کلیه و سنگ مثانه :

علت سنگ کلیه:

 اگر انسان سوء مزاج پیدا کند، آنگاه قوه مدبره بدن اقدام به تعادل مزاج در بدن می کند که لاجرم باید خلط اضافه دفع شود ، قسمتی از این خلط توسط کلیه ها دفع می شود.

حال اگر سوء مزاج گرم پیدا کنیم.، کلیه ها اقدام به دفع گرمی از بدن می کنند و لاجرم رسوب سنگهای گرم در کیسه صفرا و کلیه ها مثل سنگ پروتئینی ایجاد می شود. که با خوردن سردیها و هندوانه و پوست هندوانه این سنگها خورد شده و دفع می شود.

ولی اگر سوء مزاج سردی حاصل از بلغم و سودا داشته باشیم ، کلیه ها ااقدام به دفع بلغم و سردی می کنند.، که لاجرم رسوب سنگهای سرد مثل سنگ های کلسیمی در کلیه های ایجاد می شود.  و با پرهیز از سردیها و لبنیات و خوردن زیاد خربزه و لرد دور تخم خربزه سنگ های کلیه خورد شده و سپس دفع می شود.

یک نوع سنگ جدید نیز وجود دارد که سنگ نیترات می باشد، و آن بعلت کودهای شیمیائی نیترات که به محصولات غذائی مانند : سیب زمینی و پیاز داده میشود ، و باید از پیاز و سیب زمینی کنونی کمتر مصرف کنیم.

نسخه : خوردن پودر پوست سنگدان مرغ بسیار مجرب می باشد.

نسخه: خوردن عرقیات مدر ماننده خارخاسک و خارشتر بعد خوردن منضج ها و توصیه های فوق مفید می باشد.

نسخه: خوردن سیاه دانه - خربزه - لرد تخم خربزه - سفیدی پوست هندوانه - ترب -  پونه - آویشن .... 

نسخه: یک حبه داروی امام رضا علیه السلام همراب با یک لیوان آب سداب یا آب ترب پخته بسیار مجرب است

 

لقوه:

علت لقوه: علت این بیماری غلبه بلغم در بدن و بخصوص در سیستم عصبی صورت و مغز میباشد.

درمان سریع و راحت:

پنج مثقال میخک( حدود ۲۴ گرم) را در یک بطری شیشه ای تمیز ریخته و درب آنرا محکم ببندید و سپس با گل بطری را کاملا بپوشانید. سپس در تابستان یک روز و در زمستان دو روز در آفتاب بگذارید

بعد از آن میخک را بصورت گرد در آورید و با آب باران خشک کرده و این خمیر را بصورت ضماد کنید.

پس از خشک شدن خمیری بیمار بهبود می یابد. انشاالله

   

 

 

 

 علت و درمان بیماری ام اس:   http://attariabba.blogfa.com/post-46.aspx

دکتر حسین روازاده - استاد جمشید خدادادی - حسین خیراندیش - مهدی فهیمی -دکتر محمد دریائی

+ نوشته شده در  ۹۲/۰۲/۱۰ساعت 1:10  توسط سیدرضاصالحی ابری SEYED REZA SALEHI ABARI | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
امام صادق(ع):(الكافى : ج 6 ص 288 ح 2)

- صبحانه بخور و شام بخور و در فاصله میان آنها چیزی مخور . چراکه موجب تباهی تن است . مگر نشنیده ای که خداوند می فرماید: و آنان صبحگاهان و شامگاهان روزی ویژه خویش را دارند.
ولهم رزقهم فیها بكرة وعشیا؛(مریم ، آیه 62)

0
0
0
آدرس
عطاری ابّا:
اصفهان-خیابان جی- صد متری هتل نگین جی- طبقه زیرین استریو سیما - پلاک 517 ( 5245429 -0311)

نوشته های پیشین
آبان ۱۳۹۴
مرداد ۱۳۹۴
آبان ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۹
فروردین ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۸
مرداد ۱۳۸۸
تیر ۱۳۸۸
بهمن ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
فروردین ۱۳۸۷
پیوندها
رساله ذهبیه امام رضا(ع)
استاد مهــدی صیــادی
نقد طب مدرن از دیدگاه آیت الله جوادی آملی
موسسه تحقیقات حجامت ایــران
پژوهشکده مجازی اسلام
دکتر محسن ناصری
جمشید خدادادی
دکتر رضا منتظر
دکتر مهدی فهیمی
پیک شفا(سیدمحمدموسوی)
محصولات مورد تایید روازاده در اصفهان
دکتر روازاده (احیای سلامت)
اندیشگاه طب
علامه نورانی
طبیب خراسان
احیای سلامت (اصفهان)
شرکت شفای کردستان
احیای سلامت (مشهد)
احیای سلامت اصفهان
طب اسلامی (مشهد)
غذا بهترین دارو
طب اسلامی(حمید)
طب اسلامی(محسن)
تغذیه سالم ازدیدگاه طب اسلامی-ایرانی
اینشتین و اسلام ( انیشتن)
اسلام پزشک بی دارو
کانون طب سنتی ایران
اعجاز پزشکی قـرآن
جادوی سبز
طب کل نگر
طب گیاهی
طب الائمه
طب شیعه
فروش زالو
ورزش در اسلام -غدیر
پروفسور خرسند(غذا درمانی)
آموزه های بهداشتی(کرباسچیان)
اصول‌ تغذیه‌ در سیره‌ پیامبر اعظم‌
خواص میوه ها و گیاهان سبز
ضد سرطان و تومور (حصا-آ )
بهتر زیستن را بیاموزیم
باقر
تغذیه
آب حیات
آل اسحاق
طب الرضــــا
نسخه درمانی
طب ابن سینائی
استاد جلیل بابائی
گل شفا( کرمی مبارکه)
آناتومی بدن انسان 1
آناتومی بدن انسان 2
انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان
سادات صالحی ابری
کشکول الیاس
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

اوقات شرعی